Komponists Jānis Lūsēns

Liekas, ka dvēselē esmu arhitekts, kas nodarbojas ar mūziku.

Komponists Jānis Lūsēns dzimis Liepājā. Absolvējis Liepājas Em. Melngaiļa mūzikas vidusskolas teorijas nodaļu (1979) un Latvijas Valsts konservatorijas Jāņa Ivanova kompozīcijas klasi (1983). Bijis Liepājas teātra muzikālās daļas vadītājs (1999–2002). Līdz 90. gadu vidum darbojies galvenokārt neakadēmisko žanru mūzikā.

Komponists Jānis Lūsēns

Jau studiju laikā izveidojis eksperimentālu instrumentālās mūzikas ansambli Zodiac (1979), kura albums Disco Alliance (1980) guva plaša mēroga panākumus un tika izpārdots vismaz 20 miljonu lielā tirāžā visā pasaulē.

Nozīmīgu vietu komponista daiļradē ieņem mūzikli un rokoperas. Kā veiksmīgākās jāpiemin rokopera Kaupēn, mans mīļais, kura ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā, Sfinksa, Agrā rūsa u.c. Komponists veiksmīgi sadarbojas ar Latvijas Nacionālo operu un baletu, kurā iestudētas divas akadēmiskas operas bērniem – Putnu opera (2000), nospēlētas jau vairāk kā 150 izrādes un Leļļu opera.

Jāņa Lūsēna darbu vidū liela loma atvēlēta gan solo, gan kora dziesmai. To vidū ir arī vokāli simfoniski darbi – kantātes LIIV, Magnificat, kora simfonija Dziļā elpā, cikls Domus mea. Lūsēna dziesmas vairākkārt skanējušas Vispārējos latviešu dziesmu svētkos un Skolēnu dziesmu svētkos.

Komponista ieguldījums latviešu mūzikā ir ievērots un atzinīgi novērtēts. Jānis Lūsēns saņēmis Latvijas teātru gada balvu kā labākais komponists (1996. gadā par mūziku izrādei Santa Krusa, 1999. gadā par rokoperu Kaupēn, mans mīļais), Latvijas Lielo mūzikas balvu (par muzikālajām izrādēm 2000. gadā un devumu teātra mūzikas žanrā) un AKKA/LAA Autortiesību bezgalības balvu 2003.gadā. Komponists Jānis Lūsēns ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks.

Pēdējos gados komponists velta vairāk laika instrumentālajai kamermūzikai un improvizācijai.

Vairāk informācijas, tuvāko koncertu saraksts, notis, audio un video komponista mājas lapā janislusens.lv